Metin Uca son yolculuğuna uğurlanıyor

Kocaeli’nde geçirdiği kaza sonrası kaldırıldığı hastanede 62 yaşında hayatını kaybeden ünlü sunucu Metin Uca için İstanbul’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda veda töreni düzenlendi.

Sunay Akın’ın sunuculuğunu üstlendiği törende sevenleri Uca’ya veda etti.

Törene CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Özgür Özel, şöyle konuştu:

-Benden önce konuşan herkesi dinleyince Metin Uca hakkında en son konuşması gereken kişinin ben olduğum ortaya çıktı zaten. Çok enteresan bir kişilikti. Şöyle ki Metin Zakoğlu benim telefonumu ona, onun telefonunu bana vermişti. Telefon çaldı, açar açmaz ona bir cümle söylemek istedim.

-Aynı saniyede, eş zamanlı olarak o da bana o   cümleyi söyledi; ‘Ben sizin hayranınızım biliyor musunuz’ demiştim kendisine.

-O da bana onu söyledi. Uzunca güldük. Mecliste yaptığım çok dolaşan bir konuşmadan bahsetti. ‘Sıkıldıkça izliyorum’ dedi. Dedim ki, ‘biz sizi izleyemedikçe sıkılıyoruz.’

-Ben 1990’ların sonlarında o muhteşem sabah haberleriyle güne başlamanın tadını, Metin Uca ekranlardan koparıldıktan beri eksikliğini, yoksunluğunu çeken biri olarak işte bundan birkaç yıl önce iletişim kurabilmiş olduk.

-Ama şöyle enteresan bir tarafı vardı. Televizyonla ulaşamadığı herkese birebir ulaşabilecek kadar enerjikti. Sürekli iletişim halindeydik. İnanılmaz ilgiliydi, Türkiye meselesiyle. Didim’de ‘partiyi nasıl kurtulacağını’ konuşmuş. Bana da söylerdi; neler yapmak lazım diye. Bence ne yapmamız gerektiğini kendi yaşantısıyla vasiyet edip gitmiş. Yükseklik korkusu olan herkes pilot olacak cesareti gösterdiğinde Türkiye de kurtulacak hepimiz de kurtulacağız.

-Dayısı tarafından çocukken Fenerbahçeli yapılmış. Bir tek dayısı olan biri olarak kardeşime, bu acıya dayanmakla dayanmamak arasında gelip giden kardeşine ve onu kardeşi gibi seven, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Işıklar içinde uyusun.

“GÜÇLE SESİ BİZE İYİ GELİYORDU”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da şöyle konuştu:

-Kaybettiğimiz haberini ilk aldığımda aklımdan ilk geçen duygu şu oldu; ‘eyvah güçlü bir ses gitti.’ Çünkü ayıltan, uyandıran, düşündüren ve hissettiren çok enteresan tespitleriyle, yazdıklarıyla hepimize çoğu zaman ders veren, yön veren özel bir insandı. Bu yönüyle kaybımızın büyük olduğunu biliyoruz.

-Çok şey yaptı, çok yönlü bir kişilikti. Zaten dostları burada çok güzel ifade ettiler. Tiyatro sanatçısı, kitap yazarı, haberci, gazeteci… Her yönüyle  düşünen bir insandı. Biz de sıkı takipçisi ve aynı zamanda söylediklerinden gerçekten ders alan ve uyanan bir insan  konumundaydık. Hayranıydım. Allah rahmet etsin. Gerçekten çok değerli bir insanı kaybettik. O güçlü sesi bize iyi geliyordu. Farkındalığımızı ve elbette ki yapmamız gereken bir kısım hamlelere ışık tutmasıyla değerli bir insandı.

-Bizlere düşen böylesi kıymetli bir insanımızı, vatandaşımızı, aydınımızı, hemşerimizi, sesiyle, sözüyle, kalemiyle, ismiyle yaşatmak.

-Hep birlikte yaşatacağız. Allah rahmet etsin. Mekanı cennet olsun. Nur içinde yatsın.

Uca’nın cenazesi pazar günü öğle vakti Ankara Kocatepe Camii’nden alınarak Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x