B Sınıfı Ehliyeti Olanlar Kaç CC Motor Kullanabilir?

on günlerde yapılan açıklamalarla birlikte, B sınıfı sahiplerinin 125 cc kullanıp kullanamayacakları konusu gündeme geldi. B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanmak isteyen birçok kişi, internet üzerinden araştırmalarına devam ediyor. İçişleri Bakanı Yerlikaya, konuyla ilgili önemli açıklamada bulundu.

B SINIFI EHLİYET 125 CC MOTOR KULLANILIR MI?

125 cc’lik motorların B sınıfı ehliyetlerle kullanılabilmesine yönelik çalışmaya değinen Bakan Yerlikaya, “Ben de bir motosiklet kullanıcısıyım. Motosikletten kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında son zamanlarda bir artış var. Dolayısıyla motosiklet sürücülerinin B sınıfı ehliyet ile 125 cc altında motosiklet kullanabilmeleri için eğitim almaları çok önemli ve gerekli. Tehlikeli motor kullanan, koruma ekipmanları ve kask kullanmayan, hem kendine hem de diğer sürücülere zararı olan motosiklet sürücülerine karşı denetimlerimiz artarak devam edecek” diye konuştu.

125 CC MOTOR HANGİ EHLİYETLE KULLANILIR?

Silindir hacmi 125 cc ye kadar olan motosikletler A1 sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. Motor gücü 35 kw ‘ya kadar olan (47 beygire kadar) motosikletler ise A2 sınıfı ehliyetle kullanılabilmektedir. Yani 500 cc silindir hacmine kadar motosikletlerin A2 ehliyetle kullanılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x