Son hata bardağı taşırdı! Gazze’deki İsrailli esirlerin aileleri açlık grevine başlıyor

İsrail‘in saldırılarını sürdürdüğü abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin aileleri, açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

“3 İSRAİLLİ REHİNEYİ YANLIŞLIKLA ÖLDÜRDÜK”

İsrail ordusu dün yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail ordu güçleri, Şucaiye’deki çatışmalar sırasında 3 İsrailli rehineyi yanlışlıkla tehdit olarak tanımladı. Sonuç olarak askerler, onlara ateş açtı ve öldürüldüler” ifadelerine yer verdi. Olayın meydana geldiği bölgede yapılan arama ve kontrollerde “ölenlerin kimlikleri konusunda şüphelerin ortaya çıktığı” belirtilen açıklamada, bunun üzerine cesetlerin incelenmek üzere İsrail’e nakledildiği ve ardından cesetlerin, 3 esire ait olduğunun doğrulandığı kaydedilmişti.

Yapılan ayrıntılı incelemenin ardından, cesetlerin Yotam Haim ve Samer Talalka adlı esirler ile ailesinin adının yayımlanmasını istemediği bir esire ait olduğu belirlendi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

NETANYAHU ESİRLERİN AİLELERİYLE GÖRÜŞMEYİ REDDETTİ

Öte yandan; İsrail’in Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Gazze’deki Esirlerin Aileleri Koordinasyon Merkezi Medya Müdürü Ronan Tzur, Netanyahu’nun Gazze’deki 100 esirin ailesinin görüşme talebini reddettiğini belirtti. Esirlerin ailelerinin, “Netanyahu’nun, aralarındaki birliği bozmaya çalıştığını” söylediğini kaydeden Tzur, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının, esirlerin geri getirilmesi çabalarıyla çeliştiğini vurguladı.

İsrailli esirlerin yakınları seslerini duyurmak için Tel Aviv’de gösteriler düzenliyor

SÜRESİZ AÇLIK GREVİNE BAŞLAYACAKLAR

Tzur ayrıca, esirlerin ailelerinin, süresiz açlık grevine başlayacakları konusunda Netanyahu’yu tehdit ederek, esirlerin serbest bırakılmasına yönelik savaş kabinesiyle toplantı yapması için bu akşama kadar süre tanıdığını aktardı.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir